Monnya

Monnya

Nyelv szerepe a művelődésben

Sapir-Whorf hipotézis

2015. március 01. - Óvári Mónika

Az elmélet kimondja, hogy az anyanyelv nem csupán gondolataink megformálását segíti elő, hanem meg is határozza gondolkodásunkat. Ezek szerint más más anyanyelvűek máshogy gondolkodnak, máshogy épül tudatuk. 

Számomra érdekes volt: A nyelvi-kulturális különbségek legnyilvánvalóbban a szókincsben mutatkoznak meg. Az eszkimóknak legalábbis a legenda szerint– gazdag szókincse van a különböző hófajták vagy a bálnák típusainak leírására, az afrikai maszáj nyelvben a tehén tizenhét szóval jelölhető, Burmában a rizs húsz fajtájára húsz külön szó létezik, az arab nyelvben a tevével több száz szó áll kapcsolatban stb. Míg a kvakiutl indiánok az életük szempontjából fontosnak tűnő minden lehetséges helynek nevet adnak, az eszkimók meglehetősen szűkösen bánnak a helynevekkel. A kvakiutl nyelvben könnyű leíró neveket alkotni, mert igen gazdag helyhatározó toldalékokban. 

A bejegyzés trackback címe:

https://monnya.blog.hu/api/trackback/id/tr167223001

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása