Monnya

Monnya

Szóbeliség és írásbeliség

Kínai írás

2015. március 01. - Óvári Mónika

A témán belül jobban foglalkoztatott a kínai írásmód. Már régebb óta utána szerettem volna olvasni, de vártam a megfelelő alkalmat :)

Röviden néhány érdekesség:

A kínai más néven a han írás a legrégebbi történelemmel rendelkező írás.  Logografikus eredetű írás. A kultúra és a társadalom fejlődésével az írásjegyek terén is megkezdődtek a változtatások. Az utolsó változtatást az 1950-es években hajtották végre. Az 1949-ben hatalomra került kommunisták egyik fő célkitűzése az írástudatlanság felszámolása volt. Annak érdekében, hogy az írásjegyek tanulását megkönnyítsék, az írásjegyek jelentős részét egyszerűsítették. A kínai írás eredetileg felülről lefelé halad, a sorok pedig jobbról kezdődnek és balra haladva követik egymást. A kínai könyvek régi típusait, vagy archaizáló újabb kiadásokat fordítva kell kézbe venni, mert nyugati értelemben „hátulról” kezdődnek. A modern nyomdatermékek már a mi írásunkhoz hasonlóan, balról jobbra írt, lineárisan rendezett sorokkal készülnek. 

Egyik ismerősöm az ELTE BTK-n tanul kínait és elmondása szerint is nagyon bonyolult az írás is és a beszéd is. Például csak egy kifejezésnek több 10,20,30 féle vonása lehet. A beszédben hiába egy "szó" írásképe jóval bonyolultabb.  

A bejegyzés trackback címe:

https://monnya.blog.hu/api/trackback/id/tr257222811

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása